O QiGongu:

O QiGongu


Co je QiGong? (čti čchi kung)

Čínské znaky Qi a Gong (čchi a kung), nemají český ekvivalent. Lze je proto přeložit jen přibližně.

Qi se dá přeložit jako životní síla, energie. Podle čínské medicíny je Qi životní silou, která proudí ve všech živých bytostech. Pokaždé, když obdivujeme krásu zvířat, květin, stromů, hor, hlubokých vod oceánu či plynoucích mraků, vnímáme jejich Qi a cítíme vzájemnou jednotu. Lidé jsou součástí přírody a svoji Qi sdílí s ostatními bytostmi na zemi.  

Gong znamená práci, výsledky dosažené vytrvalostí a pravidelným cvičením.

Či-li QiGong znamená v překladu: „práce s životní energií“ nebo „umění využití energie“. Učí nás, jak řídit průtok Qi našim tělem tak, abychom zlepšili svoje zdraví a dosáhli rovnováhy těla a mysli.

Definice světové zdravotnické organizace WHO však zní mnohem výstižněji:

 „ QiGong  je  klíčem  k  otevření  tajné  brány  vědy  o  lidském  těle  a  jeho  skrytých  možnostech. “

Cvičení Qi gongu je jednou z mnoha možností, jak se vrátit zpět ke své vnímavosti, jemnosti a z toho pramenící vnitřní síle. Qi gong je cvičení pomalejšího charakteru zaměřené na vědomou práci s tělem, dechem  a   vnitřní   energií   pro   pěstování   zdraví,   síly,   vitality   a dlouhověkosti. Je to starodávné učení, které se v Číně hojně rozvíjelo téměř 3000let, je jedním ze tří základních pilířů Tradiční Čínské Medicíny:

  • Léčba bylinami
  • Akupunktura
  • Qi-gong

Při   cvičení   Qigongu  dáváme  prostor  vnitřní  cirkulaci  naší   krve  a energie, tím harmonizujeme a stimulujeme meridiány a příslušné vnitřní  orgány.   Cvičení   urychluje   léčení   různých   druhů   zranění  a nemocí, posiluje imunitní systém a je velmi účinným prostředkem pro boj se syndromem vyhoření či trvalé únavy.
Cvičení Qi gongu má dobrý vliv na celkové zdraví člověka a to nejen na fyzické, ale také psychické. Při cvičení najdeme čas, kdy myslíme jen na sebe. To je ona chvíle, kdy se zastavíme a přerušíme spěch dnešní doby. Výkonnostní sport opotřebovává tělo. K tomuto poznání již přišli minulé generace sportovců, kteří mají v dnešní době mnoho problémů s pohybovým aparátem, trpí následky starých zranění. Qi gong působí přímo na postižené orgány a podobně jako Akupunktura či Akupresura obnovuje průtoky bioenergie Qi a posiluje tak jednotlivé části těla, jakož i psychiku.

Stylů a forem qigongu je celá řada. Zahrnuje dynamické cvičení (postoje a cvičební sestavy), ale  i meditace a dechová cvičení. Pomocí těchto různých  metod  je  Qi  akumulována  a  uložena  v těle, u pokročilých cvičících se pak daří též Qi využít jako sílu hojivou.

Qi gong je zábavný stejně jako jakýkoliv jiný sport, ale nevyžaduje žádnou speciální výstroj, výzbroj či prostor. Cvičit může každý, v každém věku a v jakékoliv fyzické kondici.

Díky cvičení se "otevíráme". Jsme ochotni naslouchat novým věcem,  přijímat nové životní výzvy. Qi gong je o setkávání, které je velice příjemné.

Qi Gong je návrat k přirozenosti.

Začněte cvičit, využijte skrytou sílu a buďte zdraví a šťastní.